شناسایی قارچ عامل سوختگی گل‌های ختمی گیلان ‌ | MYCO-LICH

شناسایی قارچ عامل سوختگی گل‌های ختمی گیلان ‌

ShareThis

محقق ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان از شناسایی و خسارت قارچ عامل سوختگی برگ و بلایت گل ختمی خبر داد.

مهندس سید عبدالله میرحسینی مقدم در گفت‏‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) - منطقه گیلان، از شناسایی و خسارت قارچ عامل سوختگی برگ و بلایت گل ختمی در گلخانه‏‌های گیاهان زینتی شرق استان گیلان خبر داد و گفت: گیاهان زینتی مثل سایر نباتات زینتی مورد حمله پاتوژن‏‌ها، به خصوص قارچ‌ها قرار می‏‌گیرند.

وی با بیان اینکه بررسی‌‏های صورت گرفته طی دو سال اخیر از گیاه ختمی در گلخانه‌‏های شرق گیلان نشان داد که یکی از بیماری‏‌های مهم و کلیدی روی این گیاه بلایت بوتیری تیسی بوده که توسط قارچ ایجاد و خسارت آن تا حد نابودی گیاه پیش م‌ی‏رود، اضافه کرد: بدین منظور نمونه‏‌های آلوده از گلخانه‏‌های گیاهان زینتی شرق گیلان جمع‏‌آوری و پس از ثبت علائم ظاهری نسبت به کشت و جداسازی آن روی محیط کشت (Potato Dextorse Agar) PDA اقدام شد.

وی افزود: عامل (قارچ) جدا شده پس از خالص سازی به روش تک اسپور و تک هیف (نوک ریسه) آماده و اثبات بیماری‏زایی آن با استفاده از اصل کخ صورت پذیرفت. با توجه به منابع موجود (Barnett.H.L. , and hunter. B.B. 1972) ‌و مشخص شدن اندام‌‏های رویشی این قارچ روی محیط کشت‌(کنیدیوفور، کنیدی و اسکلروت) عامل بیماری قارچ cinerea Botrytis تشخیص داده شد.

میرحسنی مقدم تصریح کرد: این قارچ پلی فاژ بوده و روی تعدادی از گیاهان زینتی، باغی و انباری عامل پوسیدگی نرم و خاکستری است. قارچ عامل بیماری در گلخانه‏‌هایی که اصول فنی گلخانه‌‏ای رعایت نمی‌‏شود عامل سوختگی برگها و گل‌ها بوده‌(بلایت) و روی اندام‏‌های گیاه پوشش نمدی خاکستری رنگ مشاهده می‏‌شود که اجتماعی از میسلیوم، کنیدیوفور و کنیدی است‌.

وی خاطرنشان کرد: جهت کاهش خسارت بیماری در گلخانه رعایت اصول فنی نگهداری (مدیریت گلخانه)، حذف اندام‏‌های آلوده و امحای کامل آن و در صورت نیاز سمپاشی با قارچ کش‏‌های محافظ و پیشگیری کننده از قبیل رورال تی اس و به فاصله 15-10 روز از هم به نسبت یک در هزار توصیه می‌‏شود.

کد خبر: 92070603366
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱

انتهای پیام